Sports Presentation Night

At our Sports Award Evening held on Thursday 11 October the College recognised the outstanding achievements of our students and acknowledged the contribution of the many coaches.

Thanks to the following sportsmen inspired our students by their valuable contributions to the evening:

Robin Nahas

  • AFL footballer
  • Richmond Football Club
  • Salesian College Past Pupil

Jason Hoffman

  • A-League footballer
  • Melbourne Heart Football Club
  • Olyroo representative

Matt Thompson

  •  A-League footballer
  • Melbourne Heart Football Club
  • National Team representative
  • Played the most A-League games since its inception

Bryce McGain

  •  Cricketer
  • Represented Victoria
  • Test Cricket debut in 2009

Click here to visit the Photo Gallery

 

 


Congratulations to the following students!

Senior Volleyball – MVP

Josh Chun Voon – Senior A

Nathan Ruys – Senior B

 

Senior Cricket

Harrison Symth – Best Bowler & Best Batsman

Senior Tennis

Luke Spiezia

Athletics – Best Performance at the ACC Carnival

Peter Sio – U13

Delarno Pharoe – U14

Tapiwanashe Munyanyiwa – U15

Martin Nguyen – U16

Jordan Ziebell – U17

Somas Subramaniam – Senior

Swimming – Best Performance at the ACC Carnival

Abel Muller – U13

Alexander Gudzoski – U14

Fabien Boucherau – U15

Will Newport – U16

Daniel Wood – U17

Luke Daidone – Senior

Basketball - MVP

Adrian Vargiu – Yr 7 A Team

Dean Mitropoulos – Yr 7 B Team

Jarrod McNamee – Year 8 A Team

Chevy Tehaara-Mitchell – Yr 8 B Team

John Valles – Yr 9 A team

Beau Watson – Yr 9 B Team

Cory Hutchinson – Yr 10 A Team

Adam Savvas – Yr 10 B Team

Matthew Singhavong – Senior A Team

Shehan Felix – Senior B Team

Table Tennis – Best Player

Matthew Corrie – Yr 7

Aaron Jiang – Yr 8

Simon Nguyen – Yr 9

Robert D’Leema – Yr 10

John Tran – Senior

Hockey – Best Player

Griffin McPhee – Yr 7

Dylan Brambleby – Yr 8

Connor Andrews – Yr 9

Andre Rogers – Yr 10

Harrison Smyth – Senior

Badminton – Best Player

Paolo Gomez

AFL –  Best Team Man

Christian Martinelli – Yr 7

Jayden Brown – Yr 8

John Valles – Yr 9

Jackson Trieu – Yr 10

Luke Daidone – Senior

AFL – Best & Fairest

Gianluca Cappiello – Yr 7

Joseph Dikranian – Yr 8

Dominic Bowes – Yr 9

Cory Hutchinson – Yr 10

Alexander McDougall – Senior

Cross-Country – Best Performance at the ACC Cross-Country

Kelvin Qui – U13

Casey Henderson – U14

John Valles – U15

Martin Nguyen – U16

Hayden Shea – U17

Mark Harper – Senior

Soccer Awards – Best Team Man

Joseph Cardaci – Yr 7

Nathan Antonucci – Yr 8

Matthew Hennessey – Yr 9

Michael Olivetti – Yr 10

Ethan Thomas – 2nd XI

Somas Sumbramaniam – 1st XI

Soccer Awards – Best Player

Stephen Angeloudas – Yr 7

James Morrey – Yr 8

Dean Kouvelis – Yr9

Christopher Pascal-Therios – Yr 10

Christian Frangalas – 2nd XI

Joey Calderone – 1st XI

Victorian and Australian Representatives

Harrison Tullberg – Trampoline Gymnastics

Max Barrett – Vic U14 Baseball

Jack Daniels – Vic U14 Baseball

Koji Campitelli – Vic U16 Baseball

Mitchell Holding – Vic U16 Baseball

Josh Lean- Baseball – Vic U16 Baseball

Alexander Gudzoski – Vic Swimming Team

Christopher Green – Vic Tennis

Peter Sio – U12 Vic Rugby

Griffin McPhee – U13 Vic Hockey

Athan Dritsas – Karate VIC / AUS

Dean Dritsas – Karate VIC / AUS

Patrick Burnell – Indoor Cricket VIC / AUS

 

Sportsman of the year 7 – 11

Alex Gudzoski – U14

Casey Henderson – U15

 Martin Nguyen – U16

 Jordan Ziebell – U17

 The Senior award will be presented in the valedictory assembly

 

 

o Special Awards

 Kai Churchward – The Jacko Trophy, Most determined Snr Football Player

 Luke Daidone – Will Liston Trophy, Best Swimming Performance